Laravel 5.2 Kurulumu

1 hafta kadar önce Laravel 5.3 sürümü çıktı İnceleyecek vaktim olmadı fakat 5.3ün genel kullanımının zaman alacağını düşünüyorum. En azından ben belli bir süre içinde 5.3 düşünmüyorum bu yüzden şuan 5.2'yi anlatmayı daha iyi görüyorum :)

 

Biz tam olarak Laravel 5.2.31 sürümünü kullanacağız. Genel olarak Windows da  Laravel için Composer , Homestead , Vagrant, Git programları gerekmektedir fakat ben Homestead ve Vagrant şuan için kullanmıyorum bazı karışıklıklardan dolayı sadece Composer ve Git kullanıyorum.

 

Git kullanmamızın sebebi windows da bulunmayan terminal penceresini windowsa yüklemek böylece Windows içerisinde Linux komutlarını kullanabileceğiz. Composer ise ilk olarak Terminal penceresinde Laraveli indirmekte kullanacağız daha sonralarda "php artisan" komutları ve Laravel paketlerini indireceğiz. Bu tür program kullanımları ilk bakışta ne kadar çok uğraştırıcı gibi gözüksede inanın daha sonra çok daha eğlenceli hale geliyor.

 

Composer ve Git Programlarını Next Next şeklinde kurduktan sonra sitenizi buunduracağınız dizine gelip sağ tıklayıp "Git Bash Here"  tıklayarak terminal penceresini direkt bulunduğunuz dizin konumunda açıyor. Daha sonra ise terminal penceresine

 

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog "5.2.*"
 

kodunu yapıştırıyoruz ve laravel yüklenmeye başlıyor. Yukarıdaki composer kodunda en sonunda bulunan "blog" oluşacak sitenin klasör adı olacaktır bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Kurulum bittikten sonra yanlış birşey yapmadıysanız

 

localhost/blog/public

 

adresine gittiğinizde Welcome sayfası ile karşılacaksınız. Artık Laravel hazır durumda :) 

 

Herhangi bir sorun veya sorunuz olursa lütfen yorum üzerinden veya iletişim bilgilerinden belirtmekten hiç çekinmeyin :)


Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yapmalısın :)

Düşünceni Bizimle Paylaş